V závislosti na funkčnosti a interakcích s uživateli mohou být webové stránky definovány jako statické nebo dynamické.
Statický web vždy nabízí stejný typ a množství informací.
Dynamický web místo toho dává uživateli možnost vyhledávat informace pomocí filtrů, provádět operace, které upravují strukturu samotného webu, přidávají nebo odstraňují informace, komentáře, obrázky a videa nebo sdílejí stejné informace na jiných stránkách. masové komunikační platformy a nástroje.
Složitější dynamické weby mají rozhraní pro správu (backend), které umožňuje pouze povoleným uživatelům a dokonce i méně zkušeným uživatelům upravovat veřejný aspekt webu (front-end)
Statický web lze vytvořit pouze pomocí textových stránek se základním značkovacím jazykem.
Dynamický web naopak vyžaduje složitější strukturu, počínaje programovacím jazykem , jako je PHP nebo python , abyste vytvořili jeho strukturu a spoléhali na databáze (jako mariadb ) pro správu dat.
Vzhledem k tomu, že postup vytváření webových stránek je v některých bodech podobný a opakující se, často se používají nástroje zvané rámce (jako laravel nebo symfony ), které obsahují bloky již vytvořeného kódu a zjednodušují vývojový postup.
Další zjednodušení je možné s použitím CMS (redakční systém) jako je WordPress , Prestashop , Magento , Drupal , Joomla atd., který umožňuje jednoduchým a intuitivním způsobem vytvořit web, aniž byste museli zvládat většinu technických problémů se zaměřením na obsah.
V závislosti na úrovni komplikací, funkčnosti a rozsahu webu mohou být použity některé nebo všechny následující kroky:
Začíná to analýzou trhu a konkurence , jejímž cílem je stanovit prvky úspěchu a komunikační strategie , které mají být použity, které se také liší podle různé faktory (věk, pohlaví, sociální zázemí uživatelů, typ nabízeného produktu / produktů, psychologie prodeje atd.), které se používají k vytvoření otisku pro následující fáze.
Blokové schéma drátového modelu poskytuje strukturální návrh webu pouze s reprezentativní analýzou funkčnosti, užitečné pro studium dynamiky projektu pokud jde o použitelnost a identifikaci jakýchkoli kritických bodů , což umožňuje rychlejší vývoj webu a brání vkládání chyb.
Drátový model je koncept toho, co se stane rozložením stránky , a zahrnuje záhlaví, navigační lištu, sekci obsahu a zápatí se zaměřením na rozsah dostupných funkcí, priorita zobrazení informací a nabídky funkcí, pravidla, podle kterých se tyto informace mají zobrazovat (filtry), rozložení informací podle použitého zařízení (citlivost)
Jakmile bude vytvořen obsah a funkce, je na čase rozhodnout se jak je uživateli prezentovat .
Dobrý grafický design webu nejen elegantně prezentuje obsah , ale také slouží k vytvoření jasnosti expozice a zajišťuje, že se uživatel nenudí při procházení .
Velký úspěch mnoha webů je často způsoben snadným používáním a tendencí k neopouštění .
Tajemství rychlého a fungujícího webu , škálovatelného podle potřeb a dobře indexovaného vyhledávači podle principů SEO, spočívá v kódu.
Lineární a dobře strukturovaný , jasný a přesný program bude vždy lépe udržovatelný a snadno upravitelný, aby nedocházelo k chybám během vývoje nebo zranitelnosti webu.
Testování kódu před jeho uvedením do výroby je klíčovým bodem, jak se zítra vyhnout velkým problémům .
Testování není jen analýzou zranitelnosti a odstraněním chyb, ale také optimalizací kódu, která je přehledná a čitelná, flexibilní a snadno se udržuje.